W tym artykule opiszemy wszystko czego dowiedzieliśmy się do tej pory o kreatorze modeli używanym w Hytale. Toolkit zawiera w sobie możliwości tworzenia, edycji, texturowania oraz animowania obiektów. Szerzej o tych funkcjonalnościach możecie przeczytać poniżej.

Historia Model Maker-a

Prace nad kreatorem rozpoczęły się w 2011 roku jako narzędzie mające służyć graczom do tworzenia ich własnych modeli i gier. Miało być to na tyle przyjazne narzędzie, aby każdy mógł się w nim odnaleźć i od razu ponieść się swojej wyobraźni. Początkowo projekt został nazwany CraftStudio. Z czasem twórcy stwierdzili, że projekt należy rozwinąć i stworzyć wersję webową.

Na pewnym etapie okazało się, że developerzy Hypixel korzystają z wyżej wymienionego oprogramowania, ale nie mogli cieszyć się nim w 100% ponieważ było to niestety ograniczone narzędzie. Jakie wymyślono rozwiązanie? Zatrudnienie autorów toolkita i zagwarantowanie im warunków do napisania software-u z prawdziwego zdarzenia - tego, które jest teraz używane przez Hypixel Studios do tworzenia modeli w Hytale (wszystkich, bez wyjątku!).

Co potrafi Model Maker?

Developerzy chcieli dostarczyć potężne narzędzie do tworzenia assetów z jednocześnie prostym i przejrzystym interfejsem. Dlaczego taki zabieg był potrzebny? Hypixel Studios potrzebowało programu niewymagającego nauki skomplikowanych edytorów grafiki 3D - mało który fan mógłby z niego wtedy skorzystać, a i zadania pracowników są dzięki temu dużo łatwiejsze do zrealizowania. Wynik prac okazał się genialny! Wszystkie funkcjonalności znajdują się na jednym ekranie interfejsu!

Użytkownik ma szybki dostęp do istniejących już assetów, a po zakończeniu swoich prac może niemal natychmiast zobaczyć ostateczny wynik testując go w grze! Narzędzie zostało zbudowane tak, aby wszystko co z niego wychodzi było w 100% kompatybilne z Hytale.

Prostopadłościany i płaszczyzny

Projektując modele mamy do dyspozycji (jak w tytule) prostopadłościany i płaszczyzny. Twórcy twierdzą, że jest to lepsze rozwiązanie niż modelowanie jedynie kostkami. Automatycznie dostajemy  większe pole do popisu, a nasze wizje mogą zostać ukazane w wierniejszy sposób.

Aby pokazać jak banalnie prosta jest obsługa Model Makera, Hypixel Studios wypuściło materiał o tworzeniu przykładowego orężu w formie timelapse-u. Texturowanie może odbywać się poprzez import pliku graficznego lub malowanie bloków bezpośrednio w kreatorze.

Animacja

Tworząc bronie, odzienie, lub meblościankę wystarczy, że wyeksportujemy nasze dzieło i voilà! Wszystko gotowe! Więcej pracy czeka nas przy bohaterach, potworach, czy zwierzętach zamieszkujących otaczający nas świat. Do akcji wkracza opcja animacji modeli. W końcu każdy ruch trzeba w pewien sposób zaprogramować.

Modularność

Developerzy Model Makera wzięli sobie za cel napisać toola, w którym będziemy mogli tworzyć modularne obiekty. Co to oznacza? Każdy element, już gotowy lub wykreowany przez społeczność, może być częścią innego modelu. Chcielibyście zobaczyć zombie w kapeluszach kowbojskich? Właśnie na tym to polega!

Współpraca przede wszystkim!

Doszliśmy do, moim zdaniem, najciekawszego punktu dzisiejszego newsa. Otóż co byście powiedzieli na możliwość pracy kilkuosobowego zespołu nad jednym assetem? Nic ciekawego? Co jeśli powiem, że taka współpraca mogłaby się odbywać w czasie rzeczywistym? Zdecydowanie lepiej! Hytale Model Maker udostępnia takową funkcjonalność. Dzięki temu kiedy jedna osoba zajmuje się texturowaniem, druga może w tym samym momencie animować ruchy obiektu. Brzmi to naprawdę ciekawie, osobiście nie znam żadnego narzędzia graficznego oferującego podobną funkcjonalność.

Na powyższym wideo widzimy dwójkę pracowników studia pracujących jednocześnie nad modelem corgiego (pamiętacie go jeszcze z trailera?). W czasie rzeczywistym zmiany w texturach są ukazywane osobie animującej model.

Hytale Model Maker zostanie wydany wraz z grą Hytale i będzie całkowicie darmowy! Zapowiedziana została wersja do pobrania oraz przeglądarkowa.

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
https://forum.hytale.com.pl/index.php?/topic/22-wstęp-do-kreatora-modeli/