Jak działa generator światów?

W poniższym artykule omówimy większość podstawowych zagadnień dotyczących generatora światów. W rozgrywce odbywa on niebagatelną, ważną rolę. W końcu eksploracja ograniczonego jedynie naszymi wyobrażeniami świata jest możliwa właśnie dzięki niemu. Oczywiście, zakres informacji udostępnionych nam w ostatnim poście na oficjalnym blogu Hytale nie jest bardzo obszerny, aczkolwiek wystarczający by w zadowalającym stopniu poznać możliwości i działanie generatora w Hytale. Zapraszam do lektury!

Świat Orbis

Na załączonej poniżej infografice, która zresztą powstała jako jedna z pierwszych, zobaczyć możemy ogólny wygląd świata orbis - podstawowego świata z kilku (o tym w następnych artykułach), które będą dostępne w grze Hytale. Wyróżnić na nim możemy cztery unikalne strefy - "zony". Każda z nich dysponuje innymi blokami, efektami, oraz przede wszystkim - oferuje nową przygodę dla gracza. W jednej będziemy mogli odwiedzić jaskinie i kamieniołomy, w innych katakumby, w kolejnych wodny świat. Pozostaje tylko zwiedzać i odkrywać! Oprócz tego pozostają dwie strefy które jeszcze nie zostały odkryte, aczkolwiek są planowane przez developerów gry. Jak myślicie, co tam może się znaleźć? Dajcie znać w komentarzach!

Generator Świata

Na poniższym zrzucie ekranu z Hytale widoczny jest dość spory fragment świata. Dzięki temu możemy zobaczyć działanie generatora świata w akcji. Na pierwszy rzut oka widać wyróżniające się biomy - kilka rodzajów lasów, jeziora, góry, bagna. Po dokładniejszym przyjrzeniu się znajdziecie również kilka budynków. Jest to między innymi chłopska chata, dwa zamki i tajemnicza drewniana wieża. Jednym słowem, jeśli masz w sobie duszę podróżnika - nie będziesz narzekał na brak miejsc do zwiedzania!

Każda strefa ma swój własny zestaw klocków i odrębną zawartość, w tym zestawy mebli, rasy NPC, stworzenia i stworzenia, życie roślin, pogodę i geologię. Eksploracja jaskini w Borei będzie zupełnie inna niż eksploracja jaskini w Szmaragdowym Gaju!

Nadbrzeża i oceany

Ląd jednak nie jest wszystkim, co do zaoferowania ma produkcja Hypixel Studios. Gracze mogą również wcielić się w rolę nurka i odkryć podwodny świat! Jeśli tylko masz w sobie na tyle odwagi by odwiedzić miejsca zamieszkiwane przez morskie zwierzęta (bywające niebezpieczne...), ta przygoda z pewnością jest dla Ciebie.

Poniżej zobaczyć możemy fragment dość intrygującego dna morskiego. Podwodne kaniony, wgłębienia i kryjówki skrywają ogrom niespodzianek dla nieustraszonych odkrywców.

Gdy wielodniowe wędrówki staną się nużące, warto zatrzymać się na chwilę na plaży i poodpoczywać w cieniu palm. Poniżej zobaczyć możecie nadbrzeże w wykonaniu generatora świata Hytale. Imponujące zatoki, wysepki a także cypel, to jedynie część rzeczy które możemy zobaczyć podczas wyprawy nad morze, a raczej nad ocean. A tuż obok piaszczystej plaży widoczne są niziny, idealne na ognisko, czy piknik ze znajomymi podróżnikami.

Podwodny świat Hytale ma nam wiele do zaoferowania. Pozwoli nam spędzić wiele godzin niespodziewanej eksploracji!

Jaskinie oraz dungeony

Tak samo jak strefy lądowe, czy podwodne, tak i te podziemne będą generowane losowo. Tereny te będą różniły się między sobą w zależności od tego w jakiej zonie się aktualnie znajdujemy, co zdecydowanie przełoży się na dłuższe eksploracje! Twórcy podkreślają, że to tam będziemy spędzali najwięcej czasu w poszukiwaniu surowców.

Na poniższym screenie widzimy budzącą spore zainteresowanie sieć jaskiń, oraz część flory tam występującej - grzyby, rośliny i nie tylko. Uważni zaobserwują również.. jaskiniowego ślimaka.

Redaktorzy Hytale ujawnili nam również, czym będą różniły się jaskinie od dungeonów. Te drugie mają składać się z, połączonych korytarzami, mniejszych komnat, a na samym końcu łączyć się i prowadzić do tzw. "Final Room" gdzie czekają na nas wyzwania i cenne nagrody! To zdecydowanie będzie jedna z moich ulubionych czynności ze znajomymi w Hytale ;)

Prefabrykaty

Może najpierw zacznijmy od definicji słowa "prefabrykat" w kontekście gry. Są to po prostu wcześniej przygotowane przez twórców budowle/obiekty, które mogą dowolnie stawiać w losowych miejscach. W czasie pisania artykułu istniało już 3785 prefabrykatów w Hytale! Imponująca liczba, nieprawdaż? Obejmuje to takie przedmioty jak drzewa, ruiny, budynki itd..

Będziemy je napotykali wszędzie na naszej drodze w postaci tradycyjnego wystroju otoczenia lub jednorazowych losowych wydarzeń. Każdy prefabrykat może mieć przypisaną unikalną akcję, którą będziemy mogli z nim wykonać.

Dungeony z portalami

Możliwy do spotkania będzie też dość nietypowy typ dungeonów. Spełniając odpowiednie kryteria, otrzymamy dostęp do jednego z wielu występujących na mapie portali. Tereny te będą specjalnie zabezpieczone, tak aby nikt nie mógł złamać reguł i idąc na skróty,  dokopać się prosto do portalu.

Żebyście tylko nie myśleli, że czeka was jednorazowa przygoda! Twórcy zadbali o ten aspekt i stworzyli różne rodzaje dungeonów. Ich rozmieszczenie zależne jest od zony, w której przebywamy.

Lecz to dopiero początek zabawy z portalami. Dopiero po drugiej stronie czeka nas prawdziwa eksploracja! Jeden z concept artów przedstawia "Temple of Gaia", które już tylko czeka na wasze odwiedziny ;)

Happy little accidents

Specjalnie nie przetłumaczyłem nazwy powyższego zdarzenia. Jest to bowiem zabawny moment, który będzie w stanie nas najbardziej zaskoczyć. Pokazaliśmy wam przed chwilą stworzone od podstaw przez twórców obiekty oraz generowane losowo przez algorytmy struktury. Pomyśleliście co może się stać gdy te dwie zmienne spotkają się na swojej drodze? To właśnie jest Happy little accident.

Te obrazy przedstawiają efekty generowania świata Hytale. Z biegiem prac na pewno ulegną one zmianie ponieważ gra jest wciąż doskonalona.

Co więcej?

Hypixel Studios zapewnia nas o swoich potężnych narzędziach i możliwościach edycji biomów, NPC, bloków, mobów, reguł świata, dungeonów, struktur, prefabrykatów itd. Miejmy nadzieję, że wszystko co jest nam prezentowane, będzie tak samo kolorowe i w rzeczywistości! Pozwoli nam to na tworzenie niepowtarzalnych serwerów społeczności, na których wszyscy razem będziemy mogli eksplorować nieskończone światy!

A co Wy myślicie? Zachęcam serdecznie do dyskusji na temat generatora światów w Hytale na naszym forum - https://forum.hytale.com.pl/index.php?/topic/10-generator-światów-w-hytale/