Aby obejrzeć pierwszy trailer gry na platformie YouTube, kliknij w linka poniżej. Przygotuj się na niezapomniane wrażenia!

Czym jest Hytale?

Hytale jest połączeniem najlepszych cech Minecraft-a z RPG-owym magicznym światem. Tworzony jest przez Hypixel Studios (studio, które wyodrębniło się od Hypixel Inc. - od lat tworzącego jedną z największych sieci serwerów Minecraft-a) i Riot Games (twórców min. League of Legends czy Angry Birds) od 2015 roku.
Pierwszy trailer trafił już do sieci.

Chcesz więcej informacji? Przeczytaj FAQ (najczęściej zadawane pytania)


Jakie rodzaje rozgrywki będzie oferować Hytale?

Hytale będzie przede wszystkim stawiał na trzy podstawowe filary:
- Tryb Przygody (Adventure Mode) - rzuć się w wir przygody w proceduralnie generowanym, nieskończonym świecie, o którym więcej możesz przeczytać w innych artykułach na tej stronie.
- Minigry - Jak sama nazwa wskazuje - małe gry. Budzące emocje, czasem nieprzewidywalne starcia między graczami. Prawdopodobnie w grze znajdziemy większość minigier z Hypixela - największego serwera Minecraft na świecie.
- Tryb Kreatywny - zestaw narzędzi pozwalający każdemu tworzyć nowe budowle, własne minigry, mapy adventure, mody itp.
Poza tymi trzema głównymi filarami w Hytale dostępne będą także serwery community i inne treści tworzone przez społeczność.

Kiedy gra zostanie wydana?

Data premiery nie została jeszcze podana. Wiemy natomiast, że Beta nie ruszy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Developerzy chcą jak najlepiej dopracować grę by nie zawieść graczy. Nie podawane są konkretne terminy by nie tworzyć gry pod presją czasu.

Na jakie platformy zostanie wydana gra?

Twórcy gry chcą się skupić na PC i MAC. Póki co konsole, Linux i platformy mobilne nie są planowane, jednak developerzy nie wykluczają ich w późniejszych fazach rozwoju. W przyszłości będzie możliwość stawiania serwerów na Linux-ie.

Czy będę mógł/mogła zarezerwować nickname?

Developerzy zdają sobie sprawę, że nickname dla graczy jest czymś wyjątkowym i użytkownicy wykorzystują go do indentyfikacji. System rezerwowania nicków będzie dostępny na stronie twórców za kilka miesięcy.

Jakie będą wymagania wiekowe?

Developerzy starają się by gra zmieściła się w T for Teen - w Polsce prawdopodobnie PEGI 7 lub PEGI 12.

Czy w grę będzie wbudowana kontrola rodzicielska?

Tak, Hytale będzie zawierać zestaw narzędzi ograniczający dostęp do konkretnych funkcji gry, jednak jak w każdej grze sieciowej, zwłaszcza w takiej w której dostępne są serwery społeczności, nie mogą ograniczyć wszystkiego. Proszą więc by rodzice zwracali uwagę na to jak dziecko spędza czas w grze.

Jaki będzie system monetyzacji Hytale?

Developerzy jeszcze nie zdecydowali czy gra będzie darmowa czy płatna, jednak zapewniają że na oficjalnych serwerach nie będzie mikropłatności Pay2Win i będą się starali by było ich jak najmniej. Najbardziej prawdopodobną opcją, choć nie potwierdzoną, jest cena w granicach 10-30$ (około 50-100zł).

Czym minigry Hytale-a będą różniły się od minigier z serwera Hypixel-a?

Hytale było od początku tworzone z myślą o tworzeniu minigier, daje znacznie lepsze narzędzia niż Minecraft i pozwala na większą kreatywność ( zmiana położenia kamery i dodawanie własnych modeli). Nie licząc tego gra będzie miała lepszego anti-cheata i liczne optymalizacje w kierunku minigier.

Czy będzie można przenieść statystyki i przedmioty z serwera Hypixela na Hytale?

Hytale jest zupełnie nową grą i przeniesienie czegokolwiek z Minecraft-a nie będzie możliwe.

Jak będzie wyglądać PVP?

Developerzy nie chcą zdradzać zbyt wiele na temat PVP. Podobnie jak mało pokazali go w trailerze. Wiedzą że społeczność PVP jest bardzo wymagająca, chcą by PVP było jak najbardziej dopracowane.

Czy gra będzie wspierała modyfikacje?

Tak, a nawet będzie oferowała wachlarz narzędzi ułatwiających tworzenie modów, od tworzenia modeli, animacji, filmów po pisanie skryptów wewnątrz gry (lepsze commandblocki znane z Minecrafta, będą wykorzystywały m.in. JavaScript).

Co jeśli klient nie jest otwarty na modyfikację?

Gdy klient łączy się z niestandardową wersją gry weryfikuje on, czy jest zgodna z narzuconymi wymaganiami. Jeśli tak, pozwala na jej instalację.

Czy będzie możliwość stworzenia własnego serwera?

Tak, będzie możliwość stworzenia swojej własnej przygody, czy serwera minigier.

Gdzie będą znajdowały się oficjalne serwery?

Serwery rozmieszczone będą po całym świecie, aby ping u graczy był jak najmniejszy.

Jakie są minimalne wymagania dla komputera, aby móc zagrać?

Nie znamy jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych, ale obecnie możliwa jest gra w Hytale na zintegrowanym GPU z domyślną odległością widzenia. Twórcy rozumieją, że wielu graczy używa komputerów z niższej półki, więc będą mogli oni odetchnąć z ulgą. Dostępne będą również rozbudowane opcje graficzne dla graczy z wydajniejszymi systemami.

Gdzie znajdę więcej materiałów z Hytale-a?

Wszelkie publikowane materiały (filmy, zrzuty ekranu itd.) znajdziesz w sekcji medialnej na stronie Hytale-a, a niektóre również w newsach.

Czy będę mógł/mogła zarabiać na samej grze?

Tak, będziesz, jednak z zachowaniem podstawowych zasad - w trosce o bezpieczeństwo graczy. Twórcy gry są przekonani, że wytyczne będą łatwe do zaakceptowania. Podstawowym celem twórców jest umożliwienie używania materiałów i pragną abyś mógł wspierać siebie, spełniając swoje pasje.

Kiedy wystartuje beta?

To zdecydowanie pytanie numer jeden! Mówiąc krótko, nie znany nam jest dokładny harmonogram, który można jeszcze podać - ale możemy śmiało poinformować, że beta nie będzie uruchomiona w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Twórcy zapewniają, że kiedy zbliżymy się do wersji beta, dadzą nam znać. Ciężko pracują, aby się tam dostać!

Jakiego języka programowania używa Hypixel Studios?

Twórcy informują, że wkrótce omówione zostaną niektóre koncepcje dotyczące tworzenia modów i zawartości w bardziej technicznym blogu.

Dlaczego nie ma jeszcze serwerów Discord/Reddita czy forum?

Istnieją ku temu dwa powody:

Po pierwsze, twórcy chcą poważnie skupić się na rozwoju gry jako na priorytecie numer jeden. Utrzymywanie oficjalnego Discorda, reddita i forów generuje więcej pracy, niż można sobie wyobrazić, i może odwrócić uwagę od rozwoju: "Gdybyśmy mieli te rzeczy, chcielibyśmy się upewnić, że spędzamy odpowiedni czas na ich opiece. W tej chwili lepiej wykorzystać ten czas na rozwój gry".

Po drugie beta jeszcze się nie zaczęła, a twórcy nie pragną ogromnej liczby fanów przed premierą. Niebezpiecznym wydaje się scenariusz, gdzie ludzie najbardziej podekscytowani Hytale kończą męczeniem się podczas czekania. Jest to coś, o czym chcą pamiętać.

Czy istnieje tryb swobodnego budowania lub kreatywnego budowania?

Tak! Istnieje pełen zestaw opcjonalnych narzędzi do budowania, które są dostępne w tym trybie. Twórcy zapewnianą, że jest wystarczająco dużo narzędzi do budowania, aby umieścić w przyszłości post na blogu im poświęcony.

Czy Linux będzie obsługiwany?

W tej chwili nie ma planowanego oficjalnego wspierania klienta gry w systemie Linux. Możemy jednak potwierdzić, że serwer Hytale-a będzie działał na większości dystrybucji tego systemu operacyjnego.

W jakich językach będzie dostępny Hytale?

Hytale będzie zawierał wiele języków w pewnym momencie fazy beta. Nie mamy jednak informacji  jakie to będą języki i kiedy zostaną wprowadzone. W przeszłości twórcy korzystali z crowdsource-owanych tłumaczeń społecznościowych (z dobrym efektem). To jest coś, co rozważają ponownie.

Wielu ludzi nieoficjalnie przetłumaczyło posty na inne języki, za co twórcy są bardzo wdzięczni. "To było naprawdę pomocne." - Wspominają na blogu.

Czy gra będzie rozbudowywana po wersji beta, gdy zostanie w pełni wydana?

Tak. Przez najbliższe lata planowane jest wspieranie gry dzięki nowym funkcjom, aktualizacjom zawartości itd.