Języki programowania i wydajność

W ostatnim czasie od fanów Hytale padało wiele pytań dotyczących technologii w jakiej będzie napisana gra, oraz jej serwery. Przede wszystkim pytały o to osoby bezpośrednio związane z programowaniem, oraz zainteresowane stworzeniem własnego serwera w Hytale. Klient gry jest napisany w C#, za to serwery korzystają z Javy. Co do pisania skryptów w grze, będzie to opisane w osobnym wpisie, ponieważ to inny, rozbudowany temat.

Hypixel Studios jednak nie bez powodu wybrało Javę. Po pierwsze, programiści gry w sporej części wywodzą się z Hypixel-a, gdzie kontakt z tym językiem mieli na porządku dziennym i czują się w nim komfortowo. Pozwala to również na sporą optymalizację kodu gry. Po drugie, społeczność wywodząca się w sporej części z graczy Minecraft-a posiada doświadczenie... również w Javie ze względu na pluginy pisane w tym języku, co ułatwi pracę właścicielom serwerów. Używanie C# do klienta gry jeszcze bardziej poprawia wydajność i wyniki są zadowalające.

Udostępnione źródła

Kod serwera Hytale będzie publicznie dostępny, co oznacza że każdy będzie mógł go poznać i się na nim opierać. Aczkolwiek, klient gry będzie niedostępny dla graczy. Pozwala to lepiej przeciwdziałać oszustwom, oraz przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo. Ze względu na fakt, że Hytale od samego początku opiera się na modyfikacjach, twórcy serwerów będą mieli możliwość zmiany niemal każdego aspektu gry, o czym już wspominaliśmy w jednym z poprzednich technologicznych postów (https://hytale.com.pl/hytale-potega-swiata-multiplayer/). Czyżby tworzenie własnych bloków, biomów oraz całkowita zmiana mechaniki gry a nawet elementów interfejsu była możliwa? Właśnie tak!

Dzięki polityce, która pozwala serwerom na wprowadzanie aż tak wielkich zmian w grze, ich twórcy będą mogli stworzyć wszystko czego zapragną, nie będąc niczym ograniczonym. Gracze będą mieli do wyboru ogrom różnych trybów gry, a każdy serwer będzie zupełnie innym światem godnym uwagi. Podczas łączenia się do serwera, klient gry automatycznie pobierze wszystkie rzeczy wymagane do gry - modele, animacje, dźwięki itd.

Wyszukiwarka serwerów

W Hytale będzie istniało narzędzie pozwalające zarówno na lepsze reklamowanie się twórcom, jak i umożliwiające znalezienie graczowi idealnego serwera do gry. Wyszukiwarka serwerów będzie posiadała możliwość nadawania tagów i wyszukiwania po nich. Dodatkowo, serwery będzie dało się oceniać, oznaczać jako ulubiony i wiele wiele więcej! Narzędzie to będzie moderowane przez zespół Hytale i wszyscy właściciele serwerów będą musieli stosować się do regulaminu ich udostępniania. Oczywiście, oprócz korzystania z wyszukiwarki na serwer będzie można dołączyć również w sposób standardowy, wpisując adres ip.

Gra z przyjaciółmi

Hytale posiadać będzie również bardzo cenny dodatek - listę znajomych. Dzięki temu będziemy wiedzieli na jakim serwerze aktualnie grają nasi znajomi. Jednak, to nie wszystko! Jeśli kolega udostępni taką możliwość, będziemy mogli również dołączyć do jego prywatnego świata gry. Bez tworzenia serwerów, bez dodatkowych opłat! Wystarczy, że obydwie osoby będą podłączone do internetu. Dzięki takim możliwościom, granie ze znajomymi stanie się dużo prostsze i przyjemniejsze!

Podsumowanie

Dzięki ogromnemu doświadczeniu zdobytemu przez wiele lat tworzenia serwerów Minecraft, Hypixel Studios jest w stanie wypuścić naprawdę dobrą produkcję. Nadrzędnym celem jest sprostanie wszystkim trudnościom, które spotykały twórców serwerów przez wiele lat. Bardzo ważna jest również społeczność, której głos będzie istotny przy implementowaniu nowych dodatków, przecież to właśnie dla niej jest tworzona gra.